Header Graphic
spacer
menu top
  Go to AHS Home Page  
menu bottom
top
 
AHS Regional Service Awards

In 1974, the AHS Board established this award for outstanding service to AHS at the regional level. An equivalent award, the International Service Award, may be awarded to an international member. Currently serving board members are not eligible. However, Serving Regional Presidents are now eligible to be nominated for these awards. (Board Motion 917, dated 10/29/2005.) Also, a person must either be living or must have been deceased for a period of 24 months at the time of nomination for the Regional Service Award. (Board motion 1025, dated 10/31/2009.)

Only one AHS Regional Service Award may be awarded per region per year. A dual award for two members of the same family counts as one award. An AHS member will only be eligible to win a Regional Service Award once. Nominations may come from any member of the nominee's region. The AHS International Membership Chairman may also submit international nominations. Nominations must be sent to the AHS Awards & Honors Chairman by September 1st by mail or email, and must contain a summary of the nominee's worthiness for this award. The AHS Board votes by secret ballot at the annual fall board meeting, and the award is presented at the following AHS National Convention.

Region 1
2014 Michael Grossman Minnesota
2013 Kris Henning Wisconsin / Minnesota
2012 Kyle Billadeau Minnesota
2011 Vicky Aughenbaugh South Dakota
2010 Karen Schock North Dakota
2009 Bryce Farnsworth North Dakota
2008 Karol Emmerich Minnesota
2007 Gail Korn Nebraska
2006 Mary Baker Nebraska
2005 Kathy Lamb Minnesota
2004 Don Lovell Iowa
2003 Rita & gary Schaben Minnesota
2002 Lynn Stoll Iowa
2001 Gerald Hobbs Iowa
2000 Larry Harder Nebraska
1996 Emma Pederson Nebraska
1994 Frederick McDowell Iowa
1989 Mildred Krueger Minnesota
1980 Eldren Minks Minnesota
 
Region 2
2014 Sharon Cusick Ohio
2013 Nikki Schmith Illinois
2012 Alan and Joyce Hersh Ohio - Florida
2011 Narda Jones Indiana
2010 Dr. James (Gus) Guzinski Michigan
2009 John Sheehan Wisconsin
2007 Gisela Meckstroth Ohio
2006 Ed & Virginia Myers Ohio
2005 Dan Bachman Ohio
2004 Curt Hanson Ohio
2003 Don & Lea Ann Williams Indiana
2001 Orville & Lu Dickhaut Illinois
1998 Joanne Larson Illinois
1997 Hal Rice Michigan
1996 Hiram Pearcy Wisconsin
1994 Leo Sharp Indiana
1989 Harris Olson Michigan
 
Region 3
2014 Linda Herhold Pennsylvania
2013 Don Herr Pennsylvania
2012 Paul and Maxine Botting Maryland
2011 Kevin Walek Virginia
2010 Margo Reed and Jim Murphy Virginia
2008 Jean Williams Maryland
2006 Patricia Bennett Virginia
2005 Jan & Greg Thompson Delaware
2004 Ed & Nicole Jordan Virginia
2003 Joan Jackson Pennsylvania
2002 Jerry Betzler & Marie Skelley Maryland
2000 Darrel Apps New Jersey
1996 Barbara & John Dittmer Pennsylvania
1984 Frank L. Bennett Maryland
1981 Phillip DuMont District of Columbia
1980 Dan Tau Pennsylvania
1977 Edward F. Grovatt New Jersey
 
Region 4
2014 Coral Kincaid Nova Scotia
2013 Mary Collier Fisher Massachusetts
2012 Maureen Strong Ontario
2011 Melodye Campbell New York
2010 George and Joan Rasmussen New York
2009 Dan Pessoni Massachusetts
2008 Gary Jones Connecticut
2007 Melanie Mason New York
2006 Jim Brennan Massachusetts
2005 Kathy Guest New York
2004 Suzanne Mahler Massachusetts
2003 Tom Rood New York
2001 Sally Millman-Taft New York
1996 Leslie & Marge Hegeman New York
1995 Donald K. Marvin Massachusetts
1992 Patrick & Grace Stamile New York
1985 Paul & Louise Watts New York
1980 Leola Fraim Massachusetts
1978 Mae McCabe Connecticut
1976 Andre Viette New York
1975 George Pride Massachusetts
 
Region 5
2014 Joann Stewart Georgia
2013 Stan and Sheila Woo Georgia
2012 Tim Bell Georgia
2011 Ron and Pat Bonner Georgia
2010 Barbara Kirby Georgia
2009 Sue & Dennis Calbreath Georgia
2008 Lillian and Erving Grovenstein Georgia
2007 Jack Joiner Georgia
2006 Martha Fawcett Georgia
2005 Harold McDonald Georgia
2004 Tim Herrington Georgia
2003 Pat Mercer Georgia
2002 Nell McCreery Georgia
2001 Enman & Francis Joiner Georgia
1999 Wynyard (Windy) Smith Georgia
1997 Nell Jessup Georgia
1987 Jim McGinnis Georgia
1986 Clyde Davidson Georgia
1985 Earnest Yearwood Georgia
1983 Elizabeth Yancey Georgia
1982 Maggie McDowell Georgia
1980 Mrs. Guy Rice Georgia
1979 Frederick Ham Georgia
 
Region 6
2014 Lee and Anita Causey Texas
2013 Eddie Raye Andrews Texas
2012 Art and Nina Imperial Texas
2011 Jim Petty New Mexico
2010 Rich Rosen Texas
2009 Helen Reynolds Texas
2008 Anna Rosa Glidden Texas
2007 Bridey Greeson Texas
2006 Jean Consford Texas
2004 Jean Barnhart Texas
2003 Kay Day Texas
2002 Harvey & Nell Shimek Texas
2001 Ray & Mary Houston Texas
2000 Eloise & Gene Koonce Texas
1999 Mary & Eddie Gage Texas
1997 Kathryn Neely New Mexico
1996 Eugene Orgeron Texas
1995 Mable L. Nelson Texas
1994 Betty Roberts New Mexico
1993 Tom & Kirksey Hughes Texas
1993 Inez Tarrant Texas
1992 Albert Faggard Texas
1991 Rodger N. Croker Texas
1991 Virginia Henson Texas
1989 Bill Ater Texas
1988 Joyce Lewis Texas
1984 Nell Crandall Texas
1983 Edna Lankart Texas
1981 Bertie Ferris Texas
1979 Ury G. Winneford Texas
1978 Charlyene Owen Texas
1977 Lula Mae Purnell Texas
 
Region 7
2011 Gary Colby California
2008 Neal Richmond California
2005 Nancy Webb California
2004 Sanford Roberts California
2003 Harry Harwood California
2000 Bob Brooks California
1996 Richard Stretz California
1994 Dena Daugherty California
1986 Walter Gorrell California
1981 Dorothea Boldt California
1976 Jack Romine California
Region 8
2014 Garry Fanthorpe Washington
2012 Pam Erickson British Columbia
2011 Margaret Dickson Washington
2008 Jo Ann Ferguson Oregon
2007 Pat Loveland Oregon
2004 Greg Clift Oregon
2003 Jo Stejskal Oregon
2001 Betts Daume Washington
1994 Donna Sylvester Washington
1990 Allan Rogers Oregon
 
Region 9
2014 Sabine Baur Colorado
2013 Bev Sudbury Utah
2012 Dave and Sandy Bowden Colorado
2011 Betty Roberts Colorado
2008 Dixie Sipe Colorado
2007 Gary Rieben Utah
2006 Ned Roberts Colorado
2005 Brad Swedlund Utah
2004 Bill Crawford Colorado
2002 Dwaine Kurtz Colorado
2001 Jayne Irvin Colorado
1999 Charlie Baker Colorado
1987 Tom Johnson Colorado
1986 Martin Rust Colorado
1982 Harry Kuesel Colorado
 
Region 10
2014 Brenda Macy Kentucky
2013 Bill and Chris Schardein Kentucky
2008 Maurice Greene Tennessee
2006 Bill Reinke Tennessee
2004 Geraldine Couturier Tennessee
2000 Jay Turman Tennessee
1995 William & Stewart Oakes Tennessee
1992 Lee Pickles Tennessee
 
Region 11
2014 Harry and Sharron Gregory Kansas
2013 Andrea Weaver Kansas
2012 Michael Bouman Missouri
2009 Elaine Holmstrom Kansas
2008 Bob Tankesley Clarke Missouri
2005 Mary Lou Lundblade Kansas
2004 John Eiseman Missouri
2003 Bob McConnell Missouri
2002 Barbara Dean Oklahoma
2001 Richard K. Dixon Missouri
1996 Peggy Estes Oklahoma
1990 Jo-An & Fred Finke Missouri
1987 Harold Daum Missouri
1982 Bertha Plato Oklahoma
1979 Mavis Smith Missouri
1976 Ruth Mannoni Kansas
 
Region 12
2012 Joe Agosta Florida
2011 Jerome Ridaught Florida
2010 Marjorie Kinnebrew Florida
2009 Margaret Tucker Florida
2006 Jean Norris Florida
2003 Daniel Stateler Florida
2002 Ottis Houston Florida
2000 Jack Temple Florida
1999 William A. Norris Florida
1997 Fred Fallman Florida
1994 David Kirchhoff Florida
1993 Edith Butler Florida
1992 June Williams Florida
1990 Wayne Johnson Florida
1988 Justine Lee Florida
1984 Loye Statler Florida
1983 Sarah Clark Florida
1977 Ida Munson Florida
1975 Mary Hankins Florida
 
Region 13
2012 Ginger Goudeau Louisiana
2008 Ken and Melissa Begnaud Louisiana
2007 Elmer & Myrtis Duplantis Louisiana
2005 Murial & Tom Walker Louisiana
2004 Helen Calhoun Louisiana
2000 Earlene Garber Louisiana
1998 Jewel & Vera Franklin Louisiana
1993 Lee Gates Louisiana
1992 Beth Crochet Louisiana
1991 Luke Senior Arkansas
1985 W.E. Monroe Louisiana
1983 Clarence Crochet Louisiana
1979 William Stutson Louisiana
1975 Louise A. Simon Louisiana
 
Region 14    
2014 Fred Manning Alabama
2012 Shelton Holliday Mississippi
2011 John Falck Alabama
2010 Barbara Watts Mississippi
2009 Sarah Hegwood Mississippi
2008 Oliver Billingslea Alabama
2007 Olive & Joe Langdon Alabama
2005 Allen & Carolyn McLain Mississippi
2002 Earl Watts Mississippi
2000 Kelly Wall Mississippi
1998 Beverly Klamer Alabama
1997 Jack Harrison Alabama
1984 Sallie Farley Mississippi
1982 Nancye Park Mississippi
1981 Ethel Smith Mississippi
1979 Newell Howell Mississippi
1978 James W. Terry Mississippi
1977 Sarah Sikes Alabama
 
Region 15
2014 Ann Cobb North Carolina
2012 Ray and Wanda Quinn North Carolina
2011 Paul Owen North Carolina
2010 Curtis and Linda Sue Barnes North Carolina
2008 Becky Hinshaw North Carolina
2007 Rebecca Board North Carolina
2006 Kaye Arnold North Carolina
2004 Peggy & Jim Jeffcoat South Carolina
1997 Bill Watson North Carolina
1994 Likie A. Register North Carolina
1991 Cheryl Postlewait South Carolina
1990 Ken Cobb North Carolina
1987 Harold Kirk North Carolina
1985 Harvey Horne North Carolina
1982 Charlotte Holman South Carolina
1981 Jim Cooper North Carolina
1978 Kate Carpenter North Carolina
1976 Van Sellers North Carolina
1975 John M. Allgood South Carolina
 
International
2013 Barbara Alsop Great Britain
2010 Gudrun Tillman-Budde Germany
2008 Gisela Meckstroth Germany
2007 Gerrit Snoek Netherlands
2006 Dr. Juerg Plodeck Switzerland
2005 Diana Grenfell United Kingdom
2004 Tomas Tamberg Germany
2003 Hanne & Karl Rupp Germany
1999 Mattias Thomsen-Stork Germany
1996 Ibrar A. Mumtaz Pakistan
1993 Francois Verhaert Belgium
1989 Roswitha Waterman New York
© Copyright 1995-2013 by the American Hemerocallis Society, Inc.
 
 
Page Bottom